Jakich pracowników zaczyna najbardziej brakować na naszym rynku pracy.

<!–more–>W ostatnim czasie właściciele firm mają naprawdę duże problemy z wyszukaniem wykwalifikowanych pracowników, aktualnie ma taki problem prawie pięćdziesiąt procent firm z różnych branż. Jak się okazuje, sytuacja o takim charakterze będzie miała miejsce dużej ilości gospodarek, a Polska plasuje się sporo powyżej średniej w tym zestawieniu. Będzie to skutkiem kilku różnych przyczyn i z pewnością z takich okoliczności cieszą się ludzie szukający zatrudnienia.
Opisywane problemy z kompletowanie załogi mają obecnie przedsiębiorstwa działające w różnych branżach, sytuacja tak naprawdę dotyczy wykwalifikowanych pracowników fizycznych i kierowców, ale też inżynierów i specjalistów. Aktualnie można już tak naprawdę powiedzieć o globalnym kryzysie, ponieważ zakres tego zjawiska zaczął osiągać niepokojące rozmiary, w przeciągu ostatnich kilku lat pogłębiając się znacząco.
Wbrew różnym opiniom, jakie stawiają wśród poszukiwanych zawodów informatyków, to statystyki nieco inaczej wyglądają. Wprawdzie znalezienie dobrej osoby do działu IT cały czas rodzi spore problemy, to jednak w całościowym zestawieniu zajmują oni dopiero ósmą pozycję. A najtrudniej już od paru lat jest znaleźć wykwalifikowanych pracowników fizycznych.
Grupa ta jednak jest ogromnie szeroka i obejmuje dużo zawodów. Tak więc poszukiwani są elektrycy, monterzy i mechanicy, sporym wzięciem cieszą się także stolarze, hydraulicy i osoby mające uprawnienia na wózki widłowe. W większości z tych branż coraz trudniej jest z wyszukaniem kompetentnej, zmotywowanej osoby do pracy.
Kolejną naprawdę mocno szukaną i trudną do znalezienia grupą pracowników są doświadczeni kierowcy, przede wszystkim samochodów ciężarowych i autobusów, a następnie inżynierowie i operatorzy maszyn. Kolejne miejsca przysługują branży gastronomicznej i usługowej – rozmaite hotele i restauracje także nie mają łatwo jeżeli chcą znaleźć rzetelne osoby do pełnienia różnych funkcji.
Uwzględniając obecną sytuację niejednokrotnie zobaczyć można w sporej ilości branż zwiększającą się rywalizację o dobrego pracownika. Firmy chcąc pozyskać nowych proponują coraz korzystniejsze warunki, więc dotychczasowi pracodawcy także są zmuszeni do podjęcia odpowiednich działań, którymi w pierwszej kolejności są zwiększone wynagrodzenia.