Przyspieszyć swoją karierę – kilka porad od rekruterów

Namówiliśmy naszego konsultanta personalnego z popularnego portalu pracy i kariery Szukam Pracy do napisania felietonu dot. zwiększenia swoich szans na rynku pracy. Zapraszamy do lektury jego tekstu.

Wszyscy mamy świadomość, jak w przybliżeniu wygląda list motywacyjny oraz w jaki sposób go nakreślić. W internecie mamy sposobność odszukać mnóstwo już przygotowanych przykładów takich listów, a także wytycznych oraz rad na temat tego, jak poprawnie je ułożyć, jakie dane tam zawrzeć, jak zadbać o technikalia dokumentu etc. Jednak czy rozmyślałeś kiedykolwiek przez chwile nad kwestią, czym tak właściwie jest omawiany dokument, jak się prezentuje i po co się go pisze?

List motywacyjny stanowi uzupełnienie życiorysu zawodowego, czyli CV. Przyczyną przekazania pracodawcy listu motywacyjnego jest przedstawienie własnej osoby, czyli nabytych kompetencji, kwalifikacji i bagażu zawodowego. Oczywiście w liście motywacyjnym nie wspominamy o wszystkich wrodzonych cnotach. Wynotowujemy jedynie te kompetencje, które bądą celowe w pracy, o którą zabiegamy. A zatem w liście przekazywanym podczas rekrutacji zawieramy wyłącznie najistotniejsze konkrety, jako że to właśnie te detale będą przydatne dla potencjalnego pracodawcy w procesie podejmowania decyzji o zatrudnieniu.

W liście motywacyjnym wypada wskazać, dlaczego jesteś zainteresowany określonym stanowiskiem i wykazać, że to konretnie Ty powinieneś je otrzymać. W dokumencie należy uzasadnić, dlaczego walczysz o tę, a nie inną pracę w tej konkretnie spółce. List taki ma też dokumentować, że masz świadomość, czym trudni się spółka, w jakiej planujesz znaleźć zatrudnienie. Formułując list motywacyjny, rozsądnie jest także powołać się na dotychczasowe doświadczenie (jeżeli takowym możemy się poszczycić), a zatem dawne stanowiska, ukończone praktyki, szkolenia, inne umiejętności etc.

Jeżeli już określiliśmy, co wnosi list motywacyjny oraz jakiego rodzaju wiąże się z nim zamiar, dobrze jest rozważyć, jak wygląda list motywacyjny. List motywacyjny musi być napisany na komputerze, dzięki czemu będzie schludny i przystępny. Nie powinien przekraczać strony A4. Powinien być podzielony na otwarcie, kontynuacja oraz zakończenie. Pisząc omawiany list, warto skoncentrować się na właściwym wyglądzie, wyrażeniach kurtuazyjnych i właściwej edycji dokumentu (wyrównanie do krawędzi, pozbycie się bękartów, odpowiednie zastosowanie czcionek itd.).

Co istotne, list motywacyjny przeznacza się dla konkretnego odbiorcy. Dlatego usiłując zdobyć pracę, w żadnym razie nie stosujemy tego samego pisma, ale każdorazowo piszemy nowy list dla pracodawcy, dopasowany do miejsca pracy, o które się staramy.

Znajdź oferty Praca szczecin