W jakiej sytuacji przychodzi czas na przekwalifikowanie się.

Na pracy większość osób spędza sporą część życia, w wielu przypadkach będzie to nawet więcej niż dziesięć na dobę. Dlatego też to, jak się tam czujemy odbija się w znacznym stopniu na pozostałych sprawach, wypoczynku czy relacjach z rodziną i przyjaciółmi. Ciągłe napięcie i stres mogą bardzo negatywnie wpłynąć także na stan zdrowia danej osoby.
Jeśli sytuacja staje się nie do zniesienia, to być może najwyższa pora pomyśleć o zmianach, niekiedy trzeba wręcz podjąć takie ryzyko. W pierwszej kolejności należy mieć pewność, czy źródłem problemów jest szef, u którego się jest zatrudnionym, czy też co robi się w pracy. W pierwszym przypadku mowa będzie o toksycznym pracodawcy, i to u niego właśnie nie odpowiadają warunki na jakich się jest zatrudnionym, zakres obowiązków czy wynagrodzenie.
Jeśli natomiast ktoś bez względu na panujące warunki, w jakich będzie pracować nie potrafi się cieszyć z wykonywanej pracy, to wówczas ma się do czynienia z toksycznym zawodem. W takiej sytuacji przestaje się widzieć wszelkie pozytywy, brakuje chęci do dalszego rozwoju i sterowania swoją karierą zawodową.
Jeśli chodzi o pierwszą sytuację często wystarczy zmiana pracodawcy, aby sytuacja uległa poprawie. Przypadek drugi wiąże się najczęściej ze zmianą zawodu, co bynajmniej nie oznacza, że trzeba będzie wszystko zacząć od początku, a dotychczasowe umiejętności idą w odstawkę. W wielu przypadkach właśnie wcześniej zdobyte doświadczenia bardzo się przydają w nowym zawodzie.
Obawę sporej liczby osób będzie zapewne budził czas, jaki może być potrzebny do pełnej zmiany zawodu. Tu nie ma dokładnie określonych zasad, wiele zależało bowiem będzie od tego, co się będzie chciało dalej w życiu robić. w bardziej specjalistycznych zawodach niezbędne może być nawet parę lat do osiągnięcia biegłości, ale w licznych przypadkach wystarczy parę miesięcy.
Ważnym aspektem jest też to, kto może służyć pomocą w czasie ustalania swojej przyszłości zawodowej, czy samemu to zrobić, czy jednak zwrócić się po fachową pomoc. Można się zastanowić nad spotkaniem z profesjonalnym doradcą, często także na terenie urzędów pracy można otrzymać możliwość zawodowych konsultacji.