Jakich zawodów najbardziej brakuje na pracowniczym rynku.

<!–more–>Ostatnio przedsiębiorstwa zaczynają mieć naprawdę duże problemy ze znalezieniem odpowiednich ludzi do pracy, aktualnie jest to około 45 procent wszystkich firm. Jak się okazuje, sytuacja o takim charakterze ma miejsce w wielu państwach, zaś nasz kraj jest sporo powyżej średniej w ogólnej statystyce. Jest to skutkiem kilku przyczyn i z pewnością z takiej sytuacji są mocno zadowoleni sami pracownicy.
Problemy z kompletowanie załogi mają firmy działające w różnych branżach, sytuacja dotyczy zarówno wykwalifikowanych pracowników fizycznych i kierowców, ale też inżynierów oraz specjalistów. Aktualnie można już tak naprawdę powiedzieć o kryzysie na całym świecie, ponieważ zakres tego zjawiska zaczął osiągać niepokojące rozmiary, w przeciągu ostatnich sześciu lat znacznie się pogłębiając.
Wbrew powszechnym opiniom, jakie stawiają wśród mocno poszukiwanych zawodów informatyków, to statystyki pokazują co innego. Wprawdzie zatrudnienie dobrej osoby do działu IT cały czas rodzi spore problemy, to jednak w całościowym zestawieniu plasują się oni dopiero na ósmym miejscu. A najciężej już od kilku lat jest znaleźć wykwalifikowanych pracowników fizycznych.
Ta pracownicza grupa jest jednak bardzo duża i w jej skład wchodzą liczne zawody. Przede wszystkim poszukiwani są monterzy, mechanicy i elektrycy, dużą popularnością cieszą się także stolarze, hydraulicy i osoby umiejące jeździć wózkami widłowymi. W każdej z tych branż coraz trudniej jest ze znalezieniem kompetentnej, zaangażowanej osoby do pracy.
Następną bardzo szukaną i ciężką do znalezienia grupą zawodów są zawodowi kierowcy, głównie ciężarówek i autobusów, a potem inżynierowie oraz operatorzy maszyn. Miejsca kolejne przysługują branży usługowej i gastronomicznej – różnorakie hotele i knajpy także łatwo mieć nie będą jeśli mają w planach rozszerzyć zatrudnienie o porządne osoby na rozmaite stanowiska.
Biorąc pod uwagę sytuacje coraz częściej można zauważyć w sporej ilości branż bardzo dużą rywalizację o dobrych pracowników. Przedsiębiorstwa chcąc pozyskać nowych proponują coraz korzystniejsze warunki, więc obecni pracodawcy także są zmuszeni do podjęcia odpowiednich działań, którymi w pierwszej kolejności są podwyżki wynagrodzeń.