Czy nowoczesne technologie mają ma duży wpływ na stopę bezrobocia.

Ostatnie miesiące to poprawiająca się sytuacja na pracowniczych rynkach – jak pokazują statystyki podane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, bezrobocie osiągnęło najmniejszy od 1991 roku poziom. W październiku bieżącego roku wyniosło niewiele ponad 8 procent, a jakieś spadki były widoczne w prawie wszystkich województwach. Tego typu sytuacja dla pracodawców będzie oznaczała, że mogą mieć oni coraz więcej problemów z zatrudnieniem odpowiednich specjalistów.

Z całą pewnością sytuacja tego typu ma miejsce w branżach technologicznych, w nich już od paru lat ludzie są świadomi tego, że to oni dyktują warunki. Lecz taka sytuacja pojawia się ostatnio w zupełnie nowych branżach, również w obszarach, w jakich jeszcze do niedawna z pracą było bardzo różnie.

Taka sytuacja może być dość korzystna nie tylko dla samych pracowników, lecz również dla gospodarki, jaką będzie napędzał odpowiedni wzrost wypłat. Oprócz tego duże znaczenie zaczynają mieć różne benefity, jakimi kusi się pracowników. Zaliczają się do nich między innymi karnety do obiektów sportowych, opiekę medyczną czy też pakiet ubezpieczeń dla pracownika i jego rodziny.

Co interesujące, trendy w naszym kraju są całkowicie inne, niż w innych krajach, gdzie obserwuje się regularny wzrost wysokości bezrobocia. Jak pokazują światowe dane już w tym roku ogólna liczba osób pozostających bez pracy może osiągnąć poziom powyżej dwustu milionów. Głównym powodem takich problemów jest gorsza sytuacja gospodarcza.

Wbrew tezom wielu osób, technologiczny postęp i zwiększająca się automatyzacja zbyt mocno nie wpływają na ilość bezrobotnych. Tego typu hasła często się słyszy od dziewiętnastego wieku, a nadal pomimo wykorzystywania ogromnej ilości najróżniejszych urządzeń pracownicy cały czas są potrzebni. Faktem jest natomiast to, że nowoczesne rozwiązania technologiczne będą powodowały znikanie niektórych profesji i tworzenie się zupełnie nowych.

Ilość takich nowych zawodów w ostatnich latach rośnie bardzo dynamicznie, albo bezpośrednio korzystają one z nowoczesnych technologii, albo będą zapewniać jej odpowiednią obsługę. Z tego też powodu coraz bardziej zaczyna być widoczna decentralizacja zatrudnienia i powiększenie elastyczności pracowników, którzy chcąc mieć atrakcyjne zatrudnienie muszą inwestować w swój rozwój i nie bać się zmian.