O czym należy pamiętać przy szukaniu swojego pierwszego pracodawcy.


O tym, jak będzie się rozwijała czyjaś kariera zawodowa w dużej mierze będzie zależało od tego, gdzie się zacznie na początku. Z takich też powodów zanim się podejmie ostateczna decyzję trzeba przemyśleć, czy aby tam na pewno będzie wymarzone miejsce. Oczywiście nie zawsze wybór będzie możliwy, lecz czasami lepiej będzie poszukać nieco dłużej niż później marudzić na niewłaściwą decyzję.

Przede wszystkim powinno zapoznać się z firmą, która proponuje pracę, ocenić jej pozycję rynkową i to, co udało jej się do tej pory osiągnąć. Warto zorientować się też, jak jest oceniana jako pracodawca i jakie panują w niej warunki pracy. Tutaj wyśmienitym źródłem tego typu informacji mogą być przede wszystkim przeszli i obecni pracownicy, jacy mogą mnóstwo ciekawych rzeczy powiedzieć o miejscu, w którym pracują.

Oczywiście najważniejszym kryterium przy wyborze swojej pierwszej firmy jest wynagrodzenie, i chyba długo nic się w tym zakresie nie zmieni. Jest oczywistym, że zaczynając zarobkową pracę na samym początku przedział zarobków może być niski, ale warto związać się z firmą, w której będą odpowiednie możliwości.

Jednak w przeciągu ostatniego czasu rosnąca ilość osób przy podjęciu decyzji uwzględnia również pozapłacowe czynniki. I wielu sytuacjach to te dodatki właśnie stanowią istotny argument w kuszeniu odpowiednich chętnych. Z takich też powodów w czasie rozmów należy dowiedzieć się, co dana firma może zaproponować, a przede wszystkim zastanowić się dobrze, które mogą być dla nas ważne.

O ile rozpoczynając pierwsze kilka lat to czas nauki, to potem wielu pracowników może stanąć w miejscu ze swoim rozwojem. Warto więc przy składaniu swojego CV zorientować się, jakie i w tym obszarze będą możliwości, czy wybrana firma zapewnia odpowiednie szkolenia dopasowane do preferencji i potrzeb konkretnego pracownika.

Na koniec warto też wspomnieć o atmosferze i klimacie które będą panować w miejscu pracy. W końcu spędza się w niej dużą część życia, więc bardzo dobrze by było, aby czas ten nie stał się niewdzięcznym i przykrym obowiązkiem. Tak więc i o to powinno się dowiedzieć, jeśli będzie się poszukiwało swojego pierwszego pracodawcy.